logo1

Konferencija „Atgaivintas kultūros paveldas. EEE paramos rezultatai ir patirtys“.


Lietuvos kultūros paveldo išsaugojimui ir atgaivinimui pastaraisiais metais didelę reikšmę turėjo EEE parama (angl. EEA Grants). Vos per kelerius metus visoje Lietuvoje išsaugota ir viešosioms reikmėms pritaikyta 19 vertingų objektų, surengta apie šimtas geresnį paveldo pažinimą skatinusių renginių. Šie pasiekimai ir pokyčiai plačiau bus pristatyti birželio 9 dieną, penktadienį, Palangoje vyksiančioje konferencijoje „Atgaivintas kultūros paveldas. EEE paramos rezultatai ir patirtys“.

Visuomenei atviro renginio Palangos Kurhauze metu bus skaitomi pranešimai ir vyks diskusijos apie tai, kokią ekonominę ir socialinę naudą gali teikti investicijos į kultūros paveldą, kalbama apie švietimo ir bendradarbiavimo šioje srityje svarbą, projektų tvarumo užtikrinimui svarbias sąlygas.

Europos ekonominės erdvės (EEE) ir Norvegijos finansiniai mechanizmai – tai Norvegijos, Islandijos ir Lichtenšteino parama, skiriama šešiolikai Europos Sąjungos valstybių. Ja siekiama mažinti socialinius ir ekonominius skirtumus, stiprinti bendradarbiavimą tarp valstybių donorių ir paramos gavėjų. Lietuvai skirta parama paskirstyta įvairių sričių projektams pagal 14 skirtingų programų. Viena iš jų skirta kultūros paveldui išsaugoti ir atgaivinti.Šioje programoje prioritetas teiktas medinės architektūros išsaugojimui, kultūros paveldo tyrimų centrų įsteigimui, darbų užbaigimui pradėtuose tvarkyti kultūros paveldo objektuose, taip pat etnografinių kaimų architektūros ir žydų paveldo puoselėjimui.Įgyvendintų projektų visuma pasižymi plačia geografine sklaida ir didele kultūros paveldo objektų įvairove. 19-os projektų dėka išsaugoti etnografinių kaimų gyvenamieji ir ūkiniai pastatai, medinės vilos, buvusios sinagogos, bažnyčios, dvarai, gynybinės tvirtovės. Labai skiriasi ir sutvarkytų objektų pritaikymas – įkurti nauji kultūros paveldo tyrimų centrai, muziejai, renginių erdvės, atnaujinti gyvenamosios ir sakralinės paskirties objektai. Išsaugotos žmonių susitelkimo ir tapatybės vietos, sukurtos erdvės naujoms galimybėms.

Konferencijoje dalyvaus savivaldybių, bendruomenių ir kitų organizacijų atstovai, kurie pristatys įgyvendintus projektus, pasidalins įgyta patirtimi ir įžvalgomis. Taip pat dalyvaus Norvegijos kultūros paveldo direktorato ir kitų šios šalies įstaigų atstovai. Renginį organizuoja Kultūros ministerija, kartu su Centrine projektų valdymo agentūra.

Straipsnis paimtas iš eeagrants.lt svetainės. Originalus straipsnis: http://www.eeagrants.lt/programos